22 Eylül Tarihli Aydınlık Gazetesi

İhracatı artırmak için KOBİ’ler dijitalleşmeli

Teknofest Take Off Istanbul Uluslararası Girişim Zirvesi’nde bin 500 proje arasında ilk 100 arasında kalan “Hareket Ofiste” yaratıcısı Mezo Dijital ’in kurucusu Dr. Nabat Garakhanova ile konuştuk. İkinci Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde sohbet ettiğimiz Mezo Dijital Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nabat Garakhanova, söz konusu proje sayesinde yüzde 42 arttırılabileceğini anlattı. Tamamen Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen “Hareket Ofiste” uygulamasının yanında şirketlere dijital çözümler de sunduklarını kaydeden Garakhanova’ ya, Ticaret Bakanlığı’nın devreye aldığı kağıtsız ihracat uygulamasını hatırlattık. İhracata yönelecek olan KOBİ’lerin dijital teknolojilere daha da yoğunlaşması gerektiğini belirten Garakhanova, şirketlerin dijitalleşme sayesinde daha da kurumsal bir hale dönüşerek, ihracat hedeflerine uygun şekilde dijital yapıyı yönlendirerek, ihracatlarını minimum yüzde 30 artırabileceklerini bildirdi.

Hareketsizlik Öldürüyor

Özellikle geçen günlerde Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB ve Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) ortaklığında hayata geçirilen KOBİ’lere yurtdışı Pazar destek programlarına işaret eden Garakhanova, KOBİ’lerin dijitalleşmesiyle birlikte dış pazarlara daha hızlı açılabileceklerini ifade etti.

“Hareket Ofiste” uygulaması konusunda bizi bilgilendiren Garakhanova, Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu araştırmaya göre her yıl iki milyon insanın hareketsizlik nedeniyle öldüğünü ve hareketsizliğin ölüme sebep olan dördüncü büyük faktör olduğunu göz önüne alarak bu projeyi geliştirdiklerini ifade etti.

Araştırmalar sonucu sekiz saatlik iş gününün yaklaşık altı saatini oturarak geçiren ofis çalışanlarının yüzde 50’sinde boyun, bel ve omuz bölgelerinde sorun yaşadıklarını, yüzde 70’inin ise gün boyunca kendilerini yorgun hissettikleri bilgisini veren Garakhanova, “Her gün sadece 6 dakikalık egzersiz dahi iş verimliliğini yüzde 42 oranında artırmak mümkün. Yaptığımız araştırmalar sonucunda üç aylık hareket programı uygulayan çalışanların yüzde 53’ünün fiziksel aktivite sayesinde ve yüzde 42’sinin de iş verimliliğinde artış gözlemledik” dedi.

Ofis Bilgisayarı Yönlendiriyor

Garakhanova, dünyada ve Türkiye’de şirketlerin çalışan verimliliğini arttırmak için diyetisyen, nefes terapisi, yoga, plates, zumba gibi birçok aktivite düzenlediklerini ancak bunların devamlılığının sağlanamadığı için istenen başarının elde edilemediğini kaydetti. Proje kapsamında iş yerinde bilgisayara bir uygulama yüklendiği ve bu uygulamanın belli aralıklarla kullanıcıyı uyararak tamamen ofis ortamında bulunabilecek eşyalarla egzersiz yapmaya yönlendirdiğini anlatan Garakhanova, “Federasyon onaylı uzmanlarla çalışıyoruz. Önce kullanıcıya internet üzerinden cevaplandırabileceği bir test yapıyoruz. O test sonrası kullanıcıya özel bir program düzenliyoruz. Zaman zaman ofis dışında da etkinlikler düzenleyerek katılımlarını sağlıyoruz. Aslında ofiste sağlıklı yaşamı getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Aydınlık Gazetesi

KAPAT